Bateride Baget Seçimi Nasıl Yapılır?

2016-02-16 16:37:00

·         Baget seçimi

Baget temel anlamıyla bateride davul ve zil setlerini çalmaya yarayan tahtadan veya demir gibi bir çok karışımdan yapılan bir müzik aletidir. Bateri çalımında doğru baget seçiminin önemi oldukça büyüktür. Bateride doğru ve güzel bir ton elde edebilmenizin en önemli destekleyicisi bagetiniz olacaktır.

 Bateri bagetlerinde standart bir kalite aslına bakılırsa yoktur. Her baterist kendi karakteristik çalımına göre veya tonuna göre bagetler kullanmaktadır. Baget çeşit yelpazesi günümüzde oldukça geniştir. Neredeyse her karışım ve alaşımdan yapılma bagetler ortaya çıkmıştır. Bunları doğru kullanmanın yanı sıra amacına göre kullanmanın da önemi büyüktür.

Bateri kullanımı müzik türlerine göre değişmekte olduğu gibi aynı durum baget kullanımında da görülmektedir. Hemen hemen bütün müzik türlerinde farklı baget çeşitleri kullanılmaktadır. Bu çeşitler yapısına göre değişmektedir. Örneğin blues gibi slow müzik türlerinde fırça baget sıklıkla kullanılmaktadır. Yada Metal Müzik gibi daha sert müzik türlerinde davul setlerinden ve zil setlerinden daha yüksek ve sert ses çıkarabilmek için metal karışımlı bagetler kullanılabilir.

 Aslına bakılırsa baget seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken unsurların başında çalma seviyeniz ve yapmak istediğiniz müzik türü gibi unsurlar bulunmaktadır. Baget çeşitlerini iyi araştırarak kendi karakteristik tonunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Başlangıç aşamasında çoğu baterist hangi bagetlerde çalışması gerektiğini bilmemektedir. Piyasada oldukça baget çeşitleri bulunmaktadır. Başlangıç aşamasında standart bagetler tercih edilebilir. Genellikle tercih edilen 5A ve 5B gibi baget çeşitleridir. Bunlar standart ölçülere sahip bagetlerdir ve başlangıç aşamasında egzersizleri yaparken daha rahat olmanızı sağlar

Baget satın alırken dikkat etmeniz birkaç önemli unsur vardır. Öncelikle dikkat etmeniz gereken bagetin düz olmasıdır. Kalitesiz bagetler ileride yamulur göz kararıyla bagetin düzlüğünden emin olun. Diğer önemli olan nokta ise bagetin ağırlık noktasının doğru olmasıdır. Bu genellikle standart bir ölçüdür ancak çoğu bagetlerde buna dikkat edilmemektedir. Pek çok baget deneyin ve ağırlık noktasına bakın ona göre bir baget seçimi yapın. Aksi takdirde her bagetiniz farklı ağırlıkta olursa tuşenizin oturması oldukça zaman alacaktır.
 

 
Bateri Kursu İzmir
Bateri Dersi İzmir
Bateri Eğitimi İzmir
İzmir Bateri Kursu
İzmir Bateri Dersi
Davul Dersi İzmir
Davul Kursu İzmir
Davul Eğitimi İzmir

 

0
0
0
Yorum Yaz