Çello Çeşitleri Nelerdir?

2016-02-22 19:32:00

16. Yüzyılda ilk örnekleri Fransa'da ortaya çıkan bu çalgının şekli kadın vücudunu andırır. Başlangıçta beş telli olarak violin ailesinden doğmuştur. Önceleri orkestrada bas sesleri desteklemek için kullanılmıştır. Tek başına belirgin ve orkestralarda solo bir çalgı olarak kullanılması ve formunun şekillenmesi ise 18. Yüzyılda olmuştur. 18. yy ve 19. yy başlangıçlarına kadar belli luthieler ve çalgıcılar tarafından geliştirilerek gelişimini tamamlamıştır. Çello kursu İzmir sitemizde, çello dersi İzmir tarafından yazılmış makalemizde, çello dersine veya çello kursuna başlayacak olanlar ya da başlamayı düşünenler için bu makalemiz çok yararlı bilgiler içermekte ve enstruman hakkında detaylı bilgiler vermektedir.

Günümüzde bir çok viyolonsel modellemesi vardır. (Strad, Guarneri, Montagnana) Çello boyutları genellikle modellere göre değişiklik gösterebilir. Fakat genel çerçevede incelemek istersek modeller ¾ , ½,  ¼ gibi boyutlarda büyüğü veya küçüğü olabilir. Dönemlerine göre çellolar; barok ve modern çello dönemlerinden oluşmaktadır. Barok çelloların piki ve fixi genellikle yoktur.

Genellikle teller çeşitli hayvanların bağırsağından yapılır bu yüzden sağlamlık konusunda pek iyi değildir. Ama ses olarak ilginç bir sesi vardır. Ayrıca barok çello ile çalınan arşelerde normal arşe yapılarına göre farklılık gösterir, uçları çoğunlukla sivri ve genellikle yılan ağacı denilen sert ve ağır esnek olmayan bir ağaçtan yapılır.

Modern çellolarda ise pik ve fixler bulunur. Bu malzemeler çoğunlukla çalıcıya kolaylık sağlamak için kullanılan malzemelerdir . Teller ise çeşitli metallerden yapılır ve sarılı halde olur bu yüzden sağlam ve ses olarak yüksek bir frekans elde ettirir. Arşeler ise esnek bir ve daha kullanışlı ağaçlardan yapılmaktadır. Sizde size uygun olan çelloyu seçmek için çello kursu İzmir sitemizden bizimle iletişime geçebilir ya da çello dersi İzmir sayfamıza mail atarak bilgi edinebilirsiniz. İzmir çello kursunun profesyonel eğitmen kadrosunun yönlendirmesiyle sizde kendi yapınıza ve tarzınıza uygun ve hesaplı bir çello edinebilir ve çello derslerine başlayabilirsiniz.

0
0
0
Yorum Yaz