Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?

2016-02-14 15:49:00

Gitar Bakımı Hakkında Önemli Bilgiler

Her enstrumanın belirli aralıklarla bakımının yapılması enstrumana büyük fayda sağlayıp, kullanım süresini uzatacaktır. Gitar gövdesi sık kullanımdan kaynaklı yıpranır ve kirlenmeye başlar. Zaman içerisinde teller ve içerisinde bulunan aksamlar aşınmaya başlar. Bu yüzden gitar temizlik ve bakım rutinlerinin yapılması gerekmektedir.

Gitar Bakımı N

Gitar kursu öğretmenlerimizin gitar bakım tavsiyelerine kulak vermenizi öneririz.

Gitar gövdeleri normalde parlakken, el ve kol temasından kaynaklı zaman içerisinde bu parlaklığı yitirirler. Bu parlaklığın bozulması gitarın sesini etkilemese de gitarın görüntüsüne büyük oranda zarar verir. Bu parlaklığın kaybolmaması adına gitarın gövde bölümü, gitar için belirlenmiş yüzey temizleyicilerle ve az nemli bir bezle silinmelidir. Gitarın ulaşımı zor bölgelerinin temizliği ise yumuşak fırçalar bu bölgelere sokularak yapılabilir.

Gitarın en çok kir tutan bölümü sap kısmıdır. Parmakların uçlarında bulunan bütün kirler ve deri artıkları bu bölümde zamanla birikir. O yüzden buranın temizliğine ekstra özen gösterilmelidir. Sap bölgesinin temizliği diş fırçası yardımıyla yapılabilir. Fırçayla temizliğinin ardından ahşap yüzey temizleyicileriyle bu bölge dikkatlice silinmelidir. Aynı zamanda bu bölge için çeşitli ağaç bakım sütleri mevcuttur. Bu bölgelere sütlerin sürülmesi sap bölgesini besleyecek ve ağacın daha verimli hale gelmesini sağlayacaktır.

Gitarın üzerinde bulunan metal aksamlar, sık kullanımdan dolayı zaman içerisinde aşınmaya ve korozyona uğramaya başlar. Böylelikle bu parçalar yavaş yavaş paslanır ve işlevini yitirir. Bu aşınmayı geciktirmek ve olabildiğince önlemek amacıyla sert bir fırça ile bu aksamlar kazınmadan bakımı yapılmalı, ve makine yağıyla çok hafifçe yağlanmalıdır.

Gitar kursu izmir sitemiz tarafından hazırlanan gitar bakımı yazımızı faydalı bulduysanız aşağıda link verdiğimiz diğer gitar kursu sitelerimize de tıklayıp çok faydalı yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Gitar kursu sitelerinde gitar bakımından gitar çalmaya, gitar dersinden gitar aksesuarına kadar bir çok faydalı yazı bulunmaktadır. 

Sizden ufak bir ricamız, gitar kursu içeriklerimizi okuyup beğenirseniz gitar kursu içeriklerimizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp bize destek olmanız. Eğer gitar kursuna dair farklı içerikler de isterseniz, cevaplanmasını istediğiniz sorularınız varsa bize ulaştırabilirsiniz, bu konularla ilgili de makaleler hazırlayabiliriz.

0
0
0
Yorum Yaz