Gitar Çalmanın Püf Noktaları | Gitar Dersi İzmir

2016-05-10 13:58:00

Gitar çalmayı öğrenmek istiyorsanız, öncelikle gitarda oturuş ve duruş tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Çünkü doğru oturuş ve doğru duruş gitar çalmanın püf noktalarını oluşturur. Gitar çalarken doğru teknikler uygulandığında öğrenme süresi azalır. Doğru teknikle kısa sürede gitar çalmayı öğrenmek mümkün olur.

Gitar Nasıl ÇalınırGitar çalarken doğru oturuşu sağlamak gerekir.
Gitarı doğru bir şekilde çalabilmek için doğru oturuş son derece önemlidir. Oturduğunuz sandalyeye sırtınızı dayamadan uç kısmına oturmanız gerekir. Sağ ayağınız sol ayağınızdan daha önde olmalıdır. Gitarda doğru oturuş pozisyonu bu şekildedir. Gitar çalarken öne eğilmemek ve arkaya yaslanmamak gerekir. Vücudun dik olması, kolların açısının doğru ayarlanması gerekir. Doğru oturuş sağlandığı zaman gitarın rahatlıkla çalınması da sağlanır. Gitar çalarken doğru oturuş sağlanmadığında, notaların çıkışı sağlanmaz. Ayrıca oturuş bozuklukları kişinin bel, bacak ve kollarının kısa süre içerisinde yorulmasına sebep olur. Duruş bozuklukları meydana gelebilir.

Gitarda doğru tutuş sağlanmazsa, notaların çalınması zorlaşır ve ilerleme kaydetmek mümkün olmaz.
Gitarın doğru tutuluşu için sağ ve sol eli iyi ayarlamak gerekir. Sol elin başparmağı gitarın sapının arkasında olmalıdır. Sol elimizin diğer parmakları tuşenin önünde ve bilek bükük olmalıdır. Sağ elimizin başparmağı ve işaret parmağından başka diğer parmakları serbest bırakmak gerekir. Gitarda doğru tutuşu sağlamak için el ve parmakları sıkmamak gerekir. Doğru duruş ve doğru tutuş ile kısa sürede gitar çalmayı öğrenmek mümkün olur.

Gitar çalmakla ilgili en iyi ipuçlarını içeren yazıya aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz;

Gitar Dersi İzmir

0
0
0
Yorum Yaz