Saksafon Çeşitleri

2016-02-23 11:27:00

Saksafon Çeşitleri

Saksafonun çeşitlerinin küçükten büyüğe doğru sıralanışı şu biçimdedir: Sopranino saksafon, C soprano saksafon, soprano saksafon, F mezzo soprano saksafon, alto saksafon, C- ezgi saksafon, tenor saksafon, bariton saksafon, bas saksafon, kontrabas saksafon.

Saksafon Türleri

* Soprano Saksafon:  Transpoze Si bemol ( Bb)dür. Soprano saksafonun notaları sol açkısıyla yazılmaktadır. En ince ses aralığına sahip saksafon olma özelliğine sahiptir ve ses genişliği soprano aralıklarıyla uyuştuğundan dolayı bu adı almıştır.

* Alto Saksafon: Ses genişliğinin alto aralığıyla uyuşmasından kaynaklı bu ismi almıştır. Saksafon ilk kez çalacak birinin bu saksafon çeşidinden başlaması tavsiye edilir. 2 oktavın üstünde ses aralığına sahip bu saksafonun boyu 70cm’dir. Transpoze Mi Bemol (Eb)’dür. Orkestralardan ziyade kullanım alanı genellikle solodur.

* Tenor Saksafon: Ses genişliği tenor aralıklarıyla uyuştuğu için tenor saksafon adı verilmiştir. Bu saksafonda soprano saksafon gibi transpoze Si Bemol (Bb)’dür. 90 cm uzunluğa sahip bu saksafon ince-kalın dengesinin en iyi sağlabileceği saksafondur.  Tenor saksafon, en çok caz müzikte kullanılmaktadır.

* Bariton Saksafon:  Notası fa açkısıyla yazılan bu saksafonun ses aralıkları baritonla örtüşmesinden kaynaklı bu ismi almıştır. Transpoze Mi Bemol (Eb)’dür.

* Bas Saksafon: Ses aralıklarının bas seslerden oluşmasından dolayı bu ismi almıştır. Tonu transpoze Si Bemol (Bb)’dir. Kontrabas ve sopranino saksafon gibi bas saksafonunda solo kullanımına genellikle rastlanmaz, orkestralarda tercih edilir.

* Kontrabas Saksafon: Kontrabas ekstra kalın olarak düşünülebilir. Ses aralıkları bas sesinde üstünde olup, kontrabas aralıklarıyla örtüşmesinden dolayı bu adı almıştır. Orkestralarda tercih edilmekle beraber nadirde olsa solo kullanımına rastlanmaktadır. Boyutları da ses genişliğinin sağlanabilmesi için oldukça büyük şekildedir.

0
0
0
Yorum Yaz